historia_01-duotone

Historia

Dom Zappio łączy funkcję hostelu, pubu i restauracji.
Chcemy, żeby ludzie bez skrępowania mogli się tutaj spotkać i spędzić czas w miłej atmosferze oraz dobrze zjeść i wypić. Podróżni mogą przenocować. Chcemy, żeby każdy czuł się tutaj jak u siebie.

Zobacz nasze unikalne pokoje

Historia Budynku

Hostel Zappio mieści się w zabytkowej, niezburzonej podczas wojen gdańskiej kamienicy. Jej gotyckie mury zostały gruntownie przebudowane w 1646 roku w stylu barokowym. Budynek pierwotnie pełnił funkcje plebanii luterańskiego kościoła. Po wojnie został przekazany Zakonowi Sióstr Dominikanek.

Obecnie pełni funkcje wyjątkowego mieszczańskiego domu gościnnego. Naszą największą przyjemnością jest dzielić się tą zabytkową budowlą, po części historią Gdańska, z podróżnymi i stałymi już gośćmi z całego świata.

Historia Zachariasza Zappio

Zachariasz Zappio był kupcem, założycielem słynnej biblioteki św. Jana, sponsorem i budowniczym kościoła. Po śmierci swej jedynej, ukochanej córki postanowił przekazać majątek na działalność charytatywną i pomoc ubogim.
Zachariasz Zappio, kurator luterańskiego kościoła św. Jana w Gdańsku i opiekun tamtejszej biblioteki, podejmował króla Jana III w swoim dworku na terenie dzisiejszej dzielnicy Wrzeszcz. Na pamiątkę tego wydarzenia rezydencję Zappia nazwano „Regia Vallis” czyli Królewska Dolina. Teren Królewskiej Doliny przecina dziś ulica Jana Sobieskiego, w dawnym dworku zaś znajduje się obecnie przedszkole.